Nextion TFT mooduli kasutusjuhend

Praktiliseks katsetamiseks vajalikud vahendid:

Tarkvara

  • Arduino IDE
  • Nextion teek
  • Nextion Editor

Riistvara

  • Arduino Mega ( või Arduino Uno)
  • Nextion TFT moodul
  • microSD mälukaart või USB→Serial moodul
  • Ühenduskaablid

Nextion ekraanile kasutajaliidese koostamine

Nextion TFT ekraanile saab ise disainida kasutajaliidese vastavalt vajadusele. Selleks tuleb alla tõmmata programm “Nextion Editor”(Joonis 1). Programmi saab alla laadida tootja wiki lehelt.

Programm lubab ekraanile kasutada erinevaid komponente:

  • Text – tekstiriba kuvamine (Tekst võib sisendina tulla ka üle jadaliidese)
  • Button – ekraanil kuvatakse nupp, mis on vajutatav (Nupu vajutamisel saab signaali saata üle jadaliidese). Nupule on võimalik lisada tekst, mis on muudetav sarnaselt “Text” elemendile.
  • Progress bar – kuvab ekraanil tulp näidiku, mis võib sisendi võtta jadaliidese kaudu
  • Picture – kuvab ekraanil etteantud pildi
  • Crop – võimaldab ekraanil kuvada ainult lõigatud osa etteantud pildist
  • Hotspot – tekitab ekraanile ala, mis toimib nupuna, kuid ei kuva nuppu ennast
  • Gauge – kuva ekraanil näidiku, mida on võimalik ringjooneliselt liigutada 0-360 kraadi
  • Waveform – kuvab ekraanil graafiku vastavalt sisendandmetele
  • Slider – ekraanil kuvatakse liugur, mida saab kasutada kasutajaliidese siseselt või ka signaalide saatmiseks jadaliidese kaudu
  • Timer – ei ole veel funktsioneeriv
  • Global variables – ei ole veel funktsioneeriv

Kõiki komponente on võimalik venitada kuni täisekraani suuruseks. Komponentidele on võimalik määrata täpseid asukohti x ja y koordinaatide alusel. Nuppudele ja tekstiribadele saab määrata tausta värvi, pildi või lõigatud osa pildist.

Nextion Arduino teek ja selle installeerimine

Nextion mooduli kasutamiseks Arduino arendusplaatidega on loodud teek, mis võimaldab lihtsalt ja kiirelt süsteemi tööle panna. Teeks hõlmab funktsioone erinevate komponentidega suhtlemiseks ja jadaliidese seadistamiseks. Teegi Arduino IDE tarkvaraga sidumiseks tuleb teek lahti pakkida ja paigutada kausta Documents→ Arduino→ libraries. Oma koodis teegi kasutamiseks tuleb alati lisada ka nõutud header (“.h”) failid. Seda saab teha “#include ” käsuga. Nextion mooduliga suhtlemine üle jadaliidese Kogu suhtlus Nextion mooduli ja Arduino plaadi vahel toimub jadaliidese (UART Arduinol ja COM Arvutil) kaudu. Sõnumite saatmisel mooduli ja Arduino vahel on kasutusel kindel sõnumi struktuur, et häiringuid välitda.
Näiteks puute tuvastamise sündmuse puhul saadab nextion moodul järgmise sõnumi: “65 0 2 0 ffff ffff ffff”.

Sõnumi sisu kirjeldus:

  1. 65 – puute tuvastuse tähis
  2. 0 – lehe ID number
  3. 2 – komponendi ID number
  4. 0 – puute tuvastamise viis (alla vajutatud nupp “1” ja lahti lastud nupp “0”)
  5. ffff ffff ffff – sõumi lõpu tähis

Saabunud sõnum saadeti lehel 0 allavajutatud nupu nr 2 lahti laskmisel. Sõnumi struktuur on kõigil komponentidel sama kuid parameetrite arv võib olla erinev. Täpsemat kirjeldust on võimalik lugeda tootja wikist. Arduino teek lihtsustab sõnumite saatmist sellega, et ei nõua esimest ja viimast tähist vaid ainult parameetreid, mis nende vahele jäävad. Lisaks on teegil funktsioonid, mis tegelevad puuteekraani kuulamisega ja seovad registreeritud puudutuse kindla tegevusega. Nextion mooduli ainus andmete saatmise ja vastuvõtmise ühendus on jadaliides.

Jadaliidese pistikul on 4 viiku:

  1. GND - maa
  2. RX - andmete vastuvõtmine
  3. TX - andmete saatmine
  4. +5V - toide

Lisaks on Nextion moodulil veel micro SD mälukaardi pesa, mida saab kasutada moodulile uue kasutajaliidese kiiremaks pealelaadimiseks. Üldine Arduino programmi struktuur on näha joonisel2. Lisaks tavapärastele setup() ja loop() funktsioonidele on juures NexTouch objektide list ja funktsioon iga sündmuse korral tegevuse kirjeldamiseks (nt. b0PopCallback).
Iga komponent tuleb enne kasutamist tarkvaras deklareerida. Selleks on iga komponendi jaoks eraldi funktsioon teegis, mis võtab kõik komponendi parameetrid ja teeb sellest objekti [Nt. NexButton b0 = NexButton(0, 1, “b0“) ]. Puutetundlike komponentide seisundi jälgimiseks on vaja veel objekt lisada NexTouch listi. Seda listi läbitakse loop() funktsioonis nexLoop() funktsiooniga pidevalt. Seega kui jadaliidese kaudu saabub puute kohta sõnum, siis arduino käib kõik objektid läbi ja otsib kas listis on objekt, mis vastab etteantud sõnumi parameetritele. Sobiva vaste leidmisel liigub programm täitma funktsiooni, mis on setup() funktsioonis objektiga seotud [Nt. b0.attachPop(b0Callback, &b0)]. Antud funktsiooni täidetakse ühe korra iga puute toimumisest teatava sõnumi saabumisel. Programmi näites muudetakse objektiga seotud funktsioonis nupu teksti.

Näidisprojekt: Nextion mooduliga Arduino baasil roboti juhtimine

Arduino näidisprojekt

Kasutatavad komponendid:
  • Nextion moodul (Antud projektis kasutab 4,3” diagonaaliga moodulit, kuid sama programm töötab ka väiksemate ekraanide puhul)
  • Arduino Uno või Mega
  • 2tk 360 kraadi servot (võimalik ka 180 kraadi servo ümber konverteerida)
  • IR analoog kaugusandur (tagastab pinge vahemikus 0-5V)
  • IR digitaalne kaugusandur (tagastab pinge 0V või 5V)
  • Ultraheli kaugusandur
  • Toiteallikas (Antud projektis 7,4V 2S 1,6Ah Lipo)
  • Roboti kere

Esmalt tuleb kokku panna robot. Antud juhendis kokkupanekut kirjeldama ei hakata vaid see jäetakse ehitaja oma otsustada. Andurite ja mootorite ühendamisel Arduino arendusplaadiga tuleks jälgida järgmist tabelit:

Viik Sisend/Väljund Andur/Mootor
D0 Digitaalne sisend UART Receive
D1 Digitaalne väljund UART Transmit
D9 PWM väljund Parem servo mootor
D10 PWM väljund Vasak servo mootor
D11 Digitaalne sisend IR digitaalne kaugusandur
D6 Digitaalne sisend Ultraheli kaugusanduri Trigger
D7 Digitaalne sisend Ultraheli kaugusanduri Echo
A0 Analoog sisend IR analoog kaugusandur
Nextion TFT mooduli kasutajaliidese koostamine

Kasutajaliides peab olema suuteline kuvama andurite infot, võimaldama roboti mõlemat mootorit eraldi juhtida ja eelprogrammeeritud käskude jada täitma(nt. Sõida otse ja keera paremale). Käivitada Nextion Editor programm ja seal teha uus projekt. Projekti ekraani suurus tuleb valida oma ekraani parameetrite järgi. Ekraani orientatsioon on „horizontal“. Komponente saab lisada ülevalt menüüribast „Add Component“ nupuga. Alustame peaekraanist kuhu on vaja paigutada tekstikast ja kolm nuppu. Paigutuse ja suuruste osas saab ettekujutuse jooniselt 2. Esialgsel komponentide paigutamisel ei teki kastide sisse teksti kuna puudub kuvamiseks kirjastiil („font“). Selle tekitamiseks tuleb ülevalt menüüst valida Tools→Font Generator ja sinna lisada sobivad sätted ning vajutada “Generate font”. Tekitatud kirjastiili hiljem muuta ei saa vaid vajadusel tuleb tekitada uus ja vana kustutada. Kui on plaanis kasutada mitut kirjastiili, siis tuleb tähelepanu pöörata “font” ees olevale numbrile, mis määrab ära selle ID (0, 1, 2 jne). Vastav ID number tuleb lisada komponendi parameetritesse.

Peamenüü

Seejärel tekitada paremal „Page“ menüü all „Add“ nupuga 3 lisa lehte. Nimetada need vastavalt nuppudele: Sensorid, Juhtimine ja Programmid. Jälgida lehtede järjekorda, kuna programmi koostamisel on tähtis teada lehe järjekorranumbrit. Järgnevalt tuleb valida vastav nupp ja alla paremale lisada „Touch Release Event“ teksti kasti „page lehe_nimi“ (nt. page sensorid). See on vajalik, et nupp suunaks edasi kasutajaliideses vastavale lehele. Korrata sama tegevust teiste nuppude puhul.















Edasi valib paremalt „page“ menüüst lehe sensorid. Sensorite lehele lisada teksitkastid vastavalt joonisel 5 olevale. Lisaks tuleb „Back“ nupule lisada „Touch Release Event“ korral tekst „page kodu“, et nupu vajutamisel naaseks pealehele.

Leht sensorid

Lehel „juhtimine“ tuleb lisada 2 slaiderit ja pöördindikaator(gauge). Slaider on tekitamise ajal horisontaalses konfiguratsioonis ja saab teha vertikaalseks parameetrite alt. Pöördindikaator tuleb algasendiks määrata 90. Slaideritel tuleb lisada „Touch Release Event“ all linnuke kasti „Send Component ID“, et muutuse korral saadetakse positsioon Arduinole. Horisontaalse slaideri väärtused tuleb piirata 0-180 ja vertikaalsel 0-200. Lisaks paigutada kiiruse kuvamiseks nupp alla paremale nurka ja üles vasakule „Back“ nupp sarnaselt sensorite lehele.

Leht juhtimine














Lehel „programmid“ tuleb lisada „Back“ nupp ja kuus nuppu erinevate funktsioonide jaoks. Funktsiooni nuppude juurest tuleb „Touch Release Event“ all panna linnuke kasti „Send Component ID“ , et nupu vajutamisel saadetakse signaal Arduinole.

Leht programmid

Programmi koostamine

Koostamisel olev programm kasutab kolme andurit, mida loetakse perioodiliselt. Andurite väärtused kuvatakse Nextion TFT moodulile, et kasutaja saaks neid vaadata. Roboti liikuma panekuks juhitakse kahte servo mootorit, mille juhtimiseks tulevad käsud Nextion TFT moodulilt. Juhtimine võib toimuda nii slaiderite kui ka eelnevalt kirjutatud funktsioonide (lehel programmid) kaudu. Antud programmi tööpõhimõtte skeem

Arduino programmi loogikaskeem

Osadeks jaotatud programm koos selgitustega

Nextion mooduli teegi header failide lisamine

#include "NexButton.h"
#include "NexText.h"
#include "NexSlider.h"
#include "NexGauge.h"
#include <Servo.h>

Komponentide objektide tekitamine
Teegi funktsioone kasutades tuleb iga komponent vastavalt komponendi parameetritele deklareerida. Funktsioonide esimene parameeter näitab lehe ID numbrit, teine komponendi ID numbrit ja kolmas komponendi nime.

NexText t4 = NexText(1, 6, "t4");
NexText t5 = NexText(1, 7, "t5");
NexText t6 = NexText(1, 8, "t6");
NexText t7 = NexText(1, 9, "t7");
 
NexText t0 = NexText(2, 5, "t0");
NexSlider h0 = NexSlider(2, 3, "h0");
NexSlider h1 = NexSlider(2, 4, "h1");
NexGauge z0  = NexGauge(2, 2, "z0");
 
NexButton b1 = NexButton(3, 2, "b1");
NexButton b2 = NexButton(3, 3, "b2");
NexButton b3 = NexButton(3, 4, "b3");
NexButton b4 = NexButton(3, 5, "b4");
NexButton b5 = NexButton(3, 6, "b5");
NexButton b6 = NexButton(3, 7, "b6");

Globaalsed muutujad ja arduino spetsiifilised deklareerimised
Antud osa all on servo objektide deklareerimine parema ja vasaku mootori jaoks. Lisaks kasutatakse makrosid „#define“, et lisada servo mootorite peatumise PWM väärtused vahemikus 0-180. Globaalsed muutujad on vajalikud, et neile saaks lihtsalt ligi igast funktsioonist.

Servo leftM;
Servo rightM;
 
#define STOP_L 78
#define STOP_R 94
 
char buffer[10] = {0};
uint16_t sensor_value = 0;

NexTouch objektide list
List koosneb komponentide objektide pointeritest ehk mäluaadressidest. „NULL“ objekt näitab listi lõppu.

NexTouch *nex_listen_list[] = 
{
    &b1,
    &b2,
    &b3,
    &b4,
    &b5,
    &b6,
    &h0,
    &h1,
    NULL
};

Objektidega seotud funktsioonid
Iga objektiga on seotud funktsioon, mis käivitatakse kui saabub puute kohta signaal. Lisaks on funktsioon nimega „ir_Vasak“, mis töötab tsükliliselt sõltumata nuppudest. Funktsioonis loetakse pidevalt anduri väärtusi ja kirjutatakse need jadapordi kaudu Nextion TFT moodulile.

void b1PopCallback(void *ptr)
{
  turnRobot(1);
}
void b2PopCallback(void *ptr)
{
  turnRobot(-1);
}
void b3PopCallback(void *ptr)
{
  turnRobot(3);
}
void b4PopCallback(void *ptr)
{
  //drive a square
}
void b5PopCallback(void *ptr)
{
  //drive a circle
}
void b6PopCallback(void *ptr)
{
  //drive a figure 8
}
 
void h0PopCallback(void *ptr)
{
  uint32_t number = 0;
  char temp[10] = {0};
  h0.getValue(&number);
  utoa(number, temp, 10);
  t0.setText(temp);
 
  drive(number);
}
 
void h1PopCallback(void *ptr)
{
  uint32_t angle = 0;
  char temp[10] = {0};
  h1.getValue(&angle);
  z0.setValue(angle);
 
  if (angle > 90)
  {
    leftM.write(0);
    rightM.write(map(angle, 90, 180, 115, STOP_R));
  }
  else
  {
    leftM.write(STOP_L -(map(angle, 0, 90, 0, STOP_L)));
    rightM.write(115);
  }
}
 
void ir_Vasak()
{
  //for(int i = 0; i<10; i++) buffer[i] = '\0';
  sensor_value = analogRead(A0);
  memset(buffer, 0, sizeof(buffer));
  itoa(sensor_value, buffer, 10);
  //t4.setText(buffer);
  t5.setText(buffer);
  //t6.setText(buffer);
  //t7.setText(buffer);
  delay(100);
}
 
void turnRobot(int dir)
{
  if (dir == 1) //parem
  {
    leftM.write(0);
    rightM.write(0);
    delay(780);
  }
  else if (dir == -1) // vasak
  {
 
    leftM.write(115);
    rightM.write(115);
    delay(880);
  }
  else if (dir == 3) //360deg
  {
    leftM.write(115);
    rightM.write(115);
    delay(1600);
  }
  leftM.write(STOP_L);
  rightM.write(STOP_R);
}

Muud kasutatavad funktsioonid
Drive funktsioon on vajalik servode eripära tõttu. Funktsioon lihtsustab üldist servode juhtimist.

void drive(int speed)
{
  if (speed > 100 && speed < 200)
  {
    leftM.write(map(speed, 100, 200, STOP_L, 0));
    rightM.write(map(speed, 100, 200, STOP_R, 115));
  }
  else if (speed < 100 && speed > 0)
  {
    leftM.write(map(speed, 100, 200, STOP_L, 0));
    rightM.write(map(speed, 100, 200, STOP_R, 115));
  }
  else
  {
    leftM.write(STOP_L);
    rightM.write(STOP_R);
  }
}

Setup() funktsioon
Funktsiooni läbitakse ainult korra ja selle jooksul sedistatakse kõik vajalik roboti ja nextion mooduli funktsioneerimiseks.

void setup(void)
{
  Serial.begin(9600);
  leftM.attach(9);
  rightM.attach(10);
  leftM.write(STOP_L);
  rightM.write(STOP_R);
  nexInit();
  h0.attachPop(h0PopCallback);
  h1.attachPop(h1PopCallback);
  b1.attachPop(b1PopCallback);
  b2.attachPop(b2PopCallback);
  b3.attachPop(b3PopCallback);
  b4.attachPop(b4PopCallback);
  b5.attachPop(b5PopCallback);
  b6.attachPop(b6PopCallback);
}

Lõputu loop() funtsioon
Tsükkel, mis käivitab lõputult kahte funktsiooni.

void loop(void)
{
 
  ir_Vasak();
  nexLoop(nex_listen_list);
}

Viited:

et/arduino/display/project1/manual.txt · Last modified: 2020/07/20 09:00 by 127.0.0.1
CC Attribution-Share Alike 4.0 International
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0