Tallinna Tehnikaülikool koostöös Robolaboriga korraldab sel aastal gümnaasiumite ja huvikoolide robootikaalast teaduskonkurssi - Digitaaltehas.
Digitaaltehas on tulevikutehas, kus tootmisprotsessid ja protsessidevahelised tegevused on automatiseeritud ja toimuvad ilma inimese otsese osaluseta.
Seekordseks konkursi ülesandeks on koostada tark robot või robotid, mis suudavad transportida tooteid digitaaltehase tootmisüksuste vahel.
Digitaaltehas omab 2-3 tootmisüksust, mis võtavad tooteid vastu, töötlevad neid ja siis väljastavad toote. Toodeteks on ca 40 x 30 mm trükiplaadid, millel on joodetud peale kondensaator kõrgusega 40 mm ja läbimõõduga 22 mm.
Robotil tuleb kõikidest tootmisüksustest läbi viia kolm toodet, mis on eristamiseks pealt erinevat värvi. Igal tootmisüksusel ning stardipositsioonil on oma majakas ning erinev aadress: start - 1, tootmisüksus a - 2, tootmisüksus b - 3, (tootmisüksus c - 4).
Võitjaks tuleb see meeskond, kes kogub hindamiskriteeriumite järgi kõige rohkem punkte.
Demovideo: http://youtu.be/Qx54UbTOr7w
Konkursile on registreerunud:
Robotitena kasutatakse standardset roomikutega platvormi, mis on varustatud IR vastuvõtjaga ja toodete tuvastamise anduritega.
Nõuded ja tingimused
Konkursi raames peavad meeskonnad looma transpordiroboti(d). Teised digitaaltehase komponendid nn töötluskeskuse simulaator, tooted ja plats valmistatakse ette korraldaja poolt. Arenduse käigus võib töötluskeskuse tegevust asendada inimene. Katsetooted tuleb igal koolil ise valmistada. Korraldajate poolt antakse meeskondadele majakad ja IR roboti vastuvõtjad, mille abil leiab vajaliku töötluskeskuse ja stardiala lihtsalt üles. Majakaga on koos ka navigeerimise programm.
Võistlusväljaku näidis (mõõtühikuks cm):
Täpsem vaade tehasest (mõõtühikuks cm), IR majaka kõrgus maapinnast on 70-80mm, ning see asub vastuvõtuala keskel tehase küljes:
Stardi ala (mõõtühikuks cm):
Robotid saavad tooted ning toovad valmis tooted stardiala musta joone lõppu. Toodete kätte andmise ja vahetamisega tegeleb tööline. Robot peab märku andma, et on liikumise lõpetanud ning tööline võib võtta toote, lisaks peab robot autonoomselt aru saama, et inimene on ohutus kauguses (min 10 cm haaratsitest) ning kas uus toode on asemele pandud.
Õpilasmeeskondadel tuleb lahendada põhimõtteliselt kaks ülesannet:
Alustada tasub esimese ülesande lahenduse leidmisega, sest ilma selleta ei ole võimalik ülesannet lahendada. Küll aga on võimalik kogu ülesanne lahendada ilma teise ülesande osa lahenduseta, kasutades lihtsalt järjestikulist transporti ühest tootmisüksusest teise. See on aeganõudvam, kui optimeeritud teekond, kuid ülesanne on sellegipoolest lahendatud.
Võistlus toimub Tallinna Tehnikaülikoolis VI korpuses 24. mai 2013
Raivo Sell
raivo.sell@gmail.com 5163560
~~DISCUSSION~~