Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Both sides previous revisionPrevious revision
Next revision
Previous revision
et:ros:turtlesim [2019/05/24 05:05] ingmar05et:ros:turtlesim [2020/07/20 09:00] (current) – external edit 127.0.0.1
Line 3: Line 3:
 Simulatsioonide kasutamine on hea viis ROSi õppimiseks ilma, et peaks füüsilist robotit omama. Selles peatükis kasutame lihtsalt 2D simulatsiooni nimega Turtlesim. Simulatsioonide kasutamine on hea viis ROSi õppimiseks ilma, et peaks füüsilist robotit omama. Selles peatükis kasutame lihtsalt 2D simulatsiooni nimega Turtlesim.
  
-Esmalt käivitame roscore:+Esmalt käivitame //roscore//:
  
    $ roscore    $ roscore
  
-Käivitame sõlme nimega turtlesim_node teegist turtlesim:+Käivitame sõlme nimega //turtlesim//_node teegist //turtlesim//:
  
    $ rosrun turtlesim turtlesim_node    $ rosrun turtlesim turtlesim_node
Line 13: Line 13:
 Kui sõlm käivitada avaneb simulatsioon graafilise kasutajaliisedega. Kui sõlm käivitada avaneb simulatsioon graafilise kasutajaliisedega.
  
-Teek sisaldab ka sõlme, mille abil saab klaviatuuriga robotile liikumis sõnumeid saata.+Teek sisaldab ka sõlme, mille abil saab klaviatuuriga robotile liikumise sõnumeid saata.
  
-Käivitame uues teminali aknas roboti kaugjuhtimise sõlme:+Käivitame uues terminali aknas roboti kaugjuhtimise sõlme:
  
    $ rosrun turtlesim turtle_teleop_key    $ rosrun turtlesim turtle_teleop_key
-Kui nüüd terminals nooleklahve vajutada, saame robotit simulatsioonis liigutada:+ 
 +Kui nüüd selles terminalis nooleklahve vajutada, saame robotit simulatsioonis liigutada:
  
 {{:et:ros:turtle_key-290x300.png?400|}} {{:et:ros:turtle_key-290x300.png?400|}}
Line 24: Line 25:
 ====== Rqt_graph ====== ====== Rqt_graph ======
  
-Vaatame kuidas see töötab kasutades tööriista rqt_graph, mis visualiseerib sõlmede ja teemade suhteid:+Vaatame kuidas see töötabkasutades tööriista //rqt_graph//, mis visualiseerib sõlmede ja teemade suhteid:
  
    $ rqt_graph    $ rqt_graph
 {{:et:ros:rqt_graph_turtle.png?800|}} {{:et:ros:rqt_graph_turtle.png?800|}}
  
-Käsu käivitades avaneb graafiline kasutajaliides. Näeme, et sõlm /teleop_turtle loeb noolteklahvide vajutusi ja teeb nendest roboti kiiruse geometry_msgs/Twist. See saadetakse teemasse /turtle1/command_velocity, mida kuulab roboti simulatsioon. Sellist konfiguratsiooni kasutatakse ka tihti päris robotites, kus ROS töötab robotis ja kaugjuhtimiseks mõeldud arvuti peal.+Käsu käivitades avaneb graafiline kasutajaliides. Näeme, et sõlm ///teleop_turtle// loeb noolteklahvide vajutusi ja teeb nendest roboti kiiruse //geometry_msgs/Twist//. See saadetakse teemasse ///turtle1/command_velocity//, mida kuulab roboti simulatsioon. Kui samad sõlmed jooksutada erinevate arvutite peal, siis saame robotit teisest arvutist juhtida. Sarnast konfiguratsiooni kasutatakse tihti päris robotite kaugjuhtimiseks.
  
 ====== Juhtimine käsurealt ====== ====== Juhtimine käsurealt ======
  
-Roboti juhtimiseks kasutatakse sõnumi tüüpi geometry_msgs/Twist, mis koosneb lineaarsest ja nurgelisest kiirusest. Proovime ka ise käsurea pealt kiiruse avaldada. TAB klahvi saab kasutada käsu automaatseks lõpetamiseks. Kasutame tööriistal rostopic pub argumenti -r 1, mis saadab ette antud sõnumit 1 Hz sagedusega:+Roboti juhtimiseks kasutatakse sõnumi tüüpi //geometry_msgs/Twist//, mis koosneb lineaar- ja nurkkiirusest. Proovime ise käsurea pealt kiiruse avaldada. //TAB// klahvi saab kasutada käsu automaatseks lõpetamiseks. Kasutame tööriistal //rostopic pub// argumenti //-r 1//, mis saadab ette antud sõnumit 1 Hz sagedusega:
  
    $ rostopic pub /turtle1/cmd_vel geometry_msgs/Twist -r 1 -- '[2.0, 0.0, 0.0]' '[0.0, 0.0, -1.8]'    $ rostopic pub /turtle1/cmd_vel geometry_msgs/Twist -r 1 -- '[2.0, 0.0, 0.0]' '[0.0, 0.0, -1.8]'
Line 42: Line 43:
 ====== Rqt_plot ====== ====== Rqt_plot ======
  
-Teemas olevate andmete visualiseerimiseks ajas kasutatakse tööriista rqt_plot. Selle tööriista abil on võimalik kuvada sõnumite väärtusi graafikus. Seda tööriista saab kasutada näiteks sensorite väärtuste visualiseerimiseks. Turtlesim simulaator avaldab roboti x ja y kordinaadid teemasse /turtle1/pose/x ja /turtle1/pose/y. Proovime neid teemasid graafikul kuvada.+Teemas olevate andmete visualiseerimiseks ajas kasutatakse tööriista //rqt_plot//. Selle tööriista abil on võimalik kuvada sõnumite väärtusi graafikuna. Seda tööriista saab kasutada näiteks andurite väärtuste visualiseerimiseks. Turtlesim simulaator avaldab roboti x ja y kordinaadid teemasse ///turtle1/pose/x// ja ///turtle1/pose/y//. Proovime neid teemasid graafikul kuvada.
  
-Käivita rqt_plot:+Käivita //rqt_plot//:
  
    $ rqt_plot    $ rqt_plot
  
-Kui lisada graafikule teemad /turtle1/pose/x ja /turtle1/pose/y näeme reaalajas roboti asukohta x ja y teljel:+Kui lisada graafikule teemad ///turtle1/pose/x// ja ///turtle1/pose/y// näeme reaalajas roboti asukohta x ja y teljel:
  
 {{:et:ros:rqt_plot.png?400|}} {{:et:ros:rqt_plot.png?400|}}
 +
 +
  
  
et/ros/turtlesim.1558674325.txt.gz · Last modified: 2020/07/20 09:00 (external edit)
CC Attribution-Share Alike 4.0 International
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0