Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Next revision
Previous revision
en:preface [2010/03/30 20:38] – created raivo.sellen:preface [2020/07/20 09:00] (current) – external edit 127.0.0.1
Line 1: Line 1:
 ====== Preface ====== ====== Preface ======
  
-Raamat, mida käes hoiad, on esimene praktiline mikrokontrolleri ja robootika käsiraamat eesti keeles, mis autorite lootuste kohaselt aitab robootikahuvilistel oma teadmisi laiendada ja paremaid lahendusi ehitada ning meelitab uusi huvilisi inseneriteadustega tegelemaTegemist on just Eesti vajadustest ja situatsioonist lähtuva praktilise abimehegamida saab kasutada nii koolis, ülikoolis, hobirobootikas kui ka ettevõtetes praktiliste AVR mikrokontrolleritel põhinevate süsteemide õppimisel ja arendamiselKäsiraamat on suunatud nii õpetajale kui ka õpilasele, aidates mõlemal kiiremini ja tulemuslikumalt soovitud tulemuseni jõudaõpilastel siis targemaks saada ja õpetajatel oma õppeaine lihtsamalt ja paremini õpilasteni viia :)+The book you are about to read is a practical microcontroller and robotics handbook that in the hope of the authors will help to build intelligent microcontroller-based solutions and popularize the engineering profession among young peopleThe book is oriented to schools and universitiesbut can also be used for hobbyist and companies who are planning to use AVR microcontrollers in their projectsThe target group includes both teachers as well as learners by helping to get fast results for both of themfor the learner to get new knowledge and for teachers to make their life easier when trying to present a new subject for learners :)
  
-**Platvorm**+**Platform**
  
-Praktiliste harjutuste konkreetsuse huvides on baasplatvormiks valitud ATmega128 mikrokontrolleril põhinev Mehhatroonika ja Robootika Kodulabori komplektmis on paljudes Eesti koolides juba kasutusel. AVR on PIC-i kõrval üks kõige levinumatest mikrokontrolleritest harrastuselektroonikute seas ja see on õppeotstarbeks igati sobilik.+The selected base platform for the practical examples is AVR ATmega/ATxmega microcontroller-based Robotic HomeLab kit. Examples are using ether ATmega128, ATmega 2561 or ATxmega128A1U controller as Robotic HomeLab kit three generations are using these different controllers. AVR is one of the most widely used microcontrollers, besides Microchip PIC, amongst the hobby robotic community and is very suitable for educational purposes
  
  
-Raamat jaguneb tinglikult viieks osaks:+The book is logically divided into five sections:
  
-**1.** osa teeb kiire sissejuhatuse algajale või meeldetuletuse kogenud elektroonikule lihtsatest, kuid hädavajalikest elektriskeemi arvutusvalemitestNeed valemid ja nende rakendamisoskus tulevad kasuks mitmete praktiliste harjutuste läbimiselKiirtutvustus on ka C-keele kohta, mis annab näidete varal ülevaate keele süntaksist.+**1.** section gives a fast introduction to the most simple electronics fundamentals and calculationsThese formulas are very useful for several practical exercisesAlso the C-language is briefly covered and some simple examples are given.
  
-**2.** osa annab ülevaate 8-bitilistest AVR seeria mikrokontrolleritest ATmega128 näitelPeatükk seletab eesti keeles lahti AVR-i andmelehtedes kirjutatu ja on abiks praktiliste harjutuste läbimiselAlgaja võib AVR-i tutvustuse esialgu vahele jätta ja pöörduda selle poole harjutuste käigus, sest tutvustus eeldab üldteadmisi, mida annavad harjutuste teoreetilised peatükid.+**2.** section gives an overview of 8-bit AVR microcontroller by using the ATmega as an exampleThe section is based on the ATmega datasheet but simplifies and presents the information in a more friendly wayThis is a general microcontroller basic function description.
  
-**3.** osa kirjeldab praktiliste tööde aluseks olevat riistvara- ja tarkvaraplatvormiViimase juurde kuulub harjutuste jaoks loodud tarkvarateek, mis teeb levinuima mikrokontrolleri funktsionaalsuse kasutamise lihtsaks ja mugavaksVäheneb nnraua programmeerimise maht ja rohkem saab tähelepanu pöörata seadme toimeloogikale. Tarkvarakeskkondadest on toetatud nii Windowsi kui ka Linuxi operatsioonisüsteemid.+**3.** section introduces the hardware and software platform which is developed for educational use and is the basis for the next chapter examplesA special software library has been developed for the most common functionsThe user can concentrate on the program logic instead of working indepth with the registersBoth Windows and Linux operating systems are supported.
  
-**4.** osas on praktilised harjutused, mis on konkreetsed näited enam levinud elektroonika- ja elektromehaanikaseadmete kasutamiseks AVR mikrokontrollerigaKõik harjutusülesanded on üles ehitatud ja teema järgi grupeeritud nii, et neid oleks õppimisel võimalikult mugav kasutadaIgal harjutuse peatükil on eraldi seadet ja selle tööpõhimõtet selgitav teooriaosa ning praktiline osa, mis õpetab seadet programmi kaudu juhtimaHarjutuste paremaks mõistmiseks on toodud ka lühinimekiri raamatu teistest seotud peatükkidestHarjutuste gruppide juurde kuuluvad harjutusülesandedmida õpetaja saab kasutada täiendava harjutamise eesmärgil. Harjutusülesanded on jaotatud kahte raskusastmesseIga teema sisaldab ka kordamisküsimusimis enamasti sunnivad antud teema kohta rohkem infot otsima.+**4.** section consists of practical examples together with exercisesExamples are divided into labs by covering the most common electromechanical devices and functionsEvery chapter has a short theory background description and practical examples that enable the running of the function immediately simply by copying the program into the controllerEvery exercise group (lab) has exercises in the end of sub-chapter together with comprehension questionsExercises are grouped for beginners and advanced usersin this way allowing a selection according to the learner's skillsFor better understandingthe chapters are referenced to the theoretical section.
  
-**5.** peatükk on samuti hea õppimise abiline, eriti projektitöö puhul. Peatükk näitlikustab, kuidas esitada projektitööna valminud lahendust ja selle dokumentatsiooni. Toodud on soovitatavad dokumentatsiooni punktid koos osalise näitelahendusega. 
  
-Loodameet raamat on abimeheks nii noorele kui ka vanale robootika- ja mikrokontrollerite huvilisele ning toob mehhatroonika, kui suure perspektiiviga tulevikuala juurde uusi huvilisi.+**5.** section gives tips for doing teamwork. The section illustrates how to present the solution developed as a teamand how to write the report. The topics that should be included in the team report are highlighted and commented. The example project is also introduced to give a pattern for drawing up the concise report
  
-Lumine ja pakasene Tallinn, jaanuar 2010+We hope that the book serves as an assistant for young as well as more senior microcontroller and robotic enthusiasts and will bring more people closer to this technology. 
 + 
 +In snowy and cold Tallinn, January 2010 
 +Updated in Summer 2014
  
 Raivo Sell Raivo Sell
 +
 +Editor and Co-author
en/preface.1269981512.txt.gz · Last modified: 2020/07/20 09:00 (external edit)
CC Attribution-Share Alike 4.0 International
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0